|
BROADWAY / First Class National Tours |
|
THE FLOWERING PEACH |
Dir. Martin Charnin |
|
|
THE BABE |
Dir. Noam Pitlick |
|
|
SLAB BOYS |
Dir. Robert A. Ackerman |
|
|
TRICK |
Dir. Larry Cohen |
|
|
MRS. KLEIN |
Dir. William Carden |
National Tour |
|
SARAFINA |
Dir. M'Bongeni N'Gena |
National Tour Des.Adapt. |
|
ANNIE |
Dir. Jeffrey Moss |
National Tour/Asian Tour |
|
JESUS CHRIST SUPERSTAR |
Dir. Charles Gray |
National Tour |
|
|
|
|
|
OFF - BROADWAY |
|
FRUGAL REPAST |
Abingdon Theatre |
Dir. Joseph Grifasi |
|
ELVIS AND JULIET |
Abingdon Theatre |
Dir. Yvonne Coneybear |
|
GOD'S DAUGHTER |
Abingdon Theater |
Dir. Alex D'mtriev |
|
MARK SALEM'S MIND GAMES TOO |
Duke Theater |
Dir. Mark Salem |
|
UNCLE PHILLIP'S COAT |
American Jewish Theater |
Dir. Marcia Jean Kurtz |
|
STRAITJACKET |
Playhouse 91 |
Dir. Richard Day |
|
THE MYSTERIOUS MIND OF MARK SALEM |
STUDIO 54 |
Dir. Mark Salem |
|
COLLECTED STORIES |
Lucille Lortel Theater |
Dir. William Carden |
|
MARK SALEM'S MIND GAMES |
West Side Arts Theater |
Dir. Mark Salem |
|
MRS. KLEIN |
Lucille Lortel Theater |
Dir. William Carden |
|
THE KING OF CARPETS |
Playhouse 91 |
Dir. Ed Cohen |
|
SHMULNIK'S WALTZ |
John Houseman Theater |
Dir. Gordon Hunt. |
|
THE DOLPHIN POSITION |
Primary Stages |
Dir. Casey Childs. |
|
BETTER DAYS |
Primary Stages |
Dir. John Pynchon Holms. |
|
LUSTING AFTER PIPINO'S WIFE |
Primary Stages |
Dir. Casey Childs |
|
A FIERCE ATTACHMENT |
Jewish Rep. Theater |
Dir. Ed Cohen |
|
WHAT'S WRONG WITH THIS PICTURE |
Jewish Rep.Thea. |
Dir. Larry Arrick |
|
LAUGHING MATTERS |
St. Peter's CitiCorp. |
Dir. Martin Charnin |
|
ISLE OF SWANS |
West Side Arts |
Dir. Rhonda Wilson |
|
STREETSONGS |
Actors Playhouse |
Dir. Richard Maltby Jr. |
|
A...MY NAME IS ALICE |
Village Gate |
Dir. Joan Micklin-Silver and Julie Boyd |
|
HELL OF A TOWN |
West Side Arts |
Dir. Alan Carlsen |
|
UPSTAIRS AT O'NEAL'S |
O'Neals |
Dir. Martin Charnin |
|
HOUSEWIVE'S CANTATA |
Theatre Four |
Dir. Rina Elisha |
|
JUDGEMENT |
St. Peter's at CitiCorp |
Dir. Ellen Burstyn |
|
MEDAL OF HONOR RAG |
Theatre de Lys |
Dir. David Chambers |
|
|
|
|
|
REGIONAL THEATERS |
|
Actors Theatre Of Louisville, American Stage Co., Asolo Theater, Barter Theater, Berkshire Theater Festival, Capital Repertory Theater (Albany), Center Stage (Baltimore), Clarence Brown Theater Co., Cumberland Gap Theater Co., Florida Repertory Theatre, Florida Stage Company, Folger Theater, Geva Theater, George Street Playhouse, Indiana Repertory Theater, Jewish Repertory Theater, Manhattan Theater Club, Manitoba Theatre Centre, McCarter Theatre, Negro Ensemble Co., New American Theatre, North Carolina Shakespeare Festival, Playwrights Horizons - Queens, Pennsylvania Stage Co., Pirate Playhouse, Pittsburgh CLO, Pittsburgh Public Theater, Players Theater (Columbus Ohio.), Primary Stages, Sayde Bronfman Theatre (Montreal), The Stratford Festival Of Canada, White Barn Theater, The Whole Theater Company, The Yale Repertory Theater. |
|
|
|
|
|
OPERA - DANCE |
|
IL CAFFE d'AMORE |
Mannes College of Music |
|
|
DON QUIXOTE |
Wien Staatsoper Ballet, Vienna , Austria |
|
|
AMAHL AND THE NIGHT VISITORS |
Manhattan School of Music |
|
|
SONG OF NORWAY |
Pittsburgh Light Opera |
|
|
WERTHER |
Opera Ensemble of NY |
|
|
LAURA FOREMAN DANCE CO. |
Resident Designer |
|
|
PETER GRIMES |
Yale Symphony and Yale School of Music |
|
|
AUNT CAROLINE'S WILL & THE IMPRESSARIO |
Mannes College of Music |
|
|
AMERICAN CHAMBER BALLET |
Resident Designer |
|
|
NEW HAVEN BALLET |
Resident Designer |
|
|
|
|
|
|
AWARDS AND EXHIBITS |
|
Ab'ie Award - Best Scenic Design - 2006-2007 - The Frugal Repast |
|
New Hampshire Professional Theate Awards - 2006 - Nominee - Best Scenic Design - Hobson's Choice |
|
100% Centennial of Design - Regina Miller Gouger Gallery, Carnegie-Mellon Univ. - Pittsburgh, PA. |
|
50 Years of Design at the White Barn - White Barn Theatre Galley |
|
50 Years of Yale Design - Lincoln Center Library of the Performing Arts |
|
100 Years of America On Stage - Kennedy Center Gallery |
|
|
|
|
|
FILM/TV - PRODUCTION DESIGN- ART DIRECTOR |
|
THE FRED FRIENDLY SEMINAR PBS |
|
|
|
SATURDAY NIGHT LIVE (Commercial Parodies) |
|
|
|
NBC THE DRAMA DESK AWARDS 1999 and 2000 |
VH1 |
|
|
THE SEARCH FOR ONE EYE JIMMY |
Brooklyn Search Productions |
|
|
GOD'S PAYROLL |
Independent Production |
|
|
SUN AND MOON |
Independent Production |
|
|
MISSING PIECES |
Prod.Des. Michael Hanan |
Orion Prod./Aaron Russo |
|
AMITYVILLE II-THE POSSESSION |
Prod.Des.P.Basile |
DiLaurentis Prod. |
|
EXPOSED |
Prod. Des. Brian Eatwell |
United Artists |
|
THE FIRST DEADLY SIN |
Prod.Des. Woody Mackintosh |
Columbia |
|
JUST TELL ME WHAT YOU WANT |
Prod. Des. Tony Walton |
Columbia |
|
ANOTHER WORLD |
Prod. Des. Bob Phillips |
NBC |
|
YESHIVA MURDER |
Unsolved Mysteries-Cosgrove Meurer |
NBC |
|
JOHN LENNON PHOTOGRAPHER |
Story Behind Story |
Cosgrove-Meurer, NBC |
|
ED SULLIVAN SHOW:BEATLES |
Story Behind Story |
Cosgrove-Meurer, NBC |
|
ALL THAT GLITTERS |
ABC After School Special |
Dir. Steven Schachter |
|
CRIMEWATCH TONIGHT |
Orion Television |
Dir.Bob Pronovos |
|
FOX 5 KID'S CLUB |
Fox 5 TV NY |
Prod. Theresa Matthews |
|
D.J.KAT SHOW |
Fox 5 TV NY |
Dir. Steve Feldman |
|
A MATTER OF LIFE AND DEATH |
C.T.P./Orion |
Dir. Josh White |
|
TAPS |
Laurel Entertainment (Monsters) |
Dir.David Misch |
|
SATAN IN THE SUBURBS |
Laurel Ent.(Monsters) |
Dir.Warner Shook |
|
ONCE AGAIN |
NBC Movie |
Dir. Amin Chaudhri |
|
HOLD THE DREAM |
American Sequences |
BBC/NBC |
|
ALMOST PARTNERS |
PBS/Wonderworks |
Dir.Alan Kingsberg |
|
|
|
|
|
TV COMMERCIALS and INFOMERCIALS Over 150 |
|
Air Wick, Arby's, A Current Affair, Alpha- Bits, Black and White Shoes, Burger King, Cheerios, Cheez-its, Ciba-Geigy, CitiCorp., Continental Airlines, Cub Foods, Duracell, Ford Motor Co., Friendly's, Fruit-By-The-Foot General Mills, Glory Road, Hardee's, Hydrox, La-Z-Boy, McDonald's, Midlantic, Milton Bradley, Nintendo, Olsten Temporaries, O.T.B., Parker Bros., Raisin Bran, Roy Rogers, Sheer Cover, Sumatra Rain, Total Cornflakes, Tuscan Pops, U.S.Marine Corp., V-Tech, Vick's, Volvo, Walt Disney Cassettes, Woolite, Youthful Essence, Zayre's
For: Peter Corbett & Co., Cornerstone Pictures, Anthony Edgeworth, Emerald Films, Forman-Houghton Pictures, Fox 5 Television -NY, Harmony Pictures, Hunnewell Prods., Levinson Films, Liebeman Pictures, Magnet Pictures, Moxie Pictures, 1/33 Films, Bob Pasqualina Films, Primalux Films, Lee Smith Films, They Shoot Films, Triple Vision Films, Peter Wallach, Warner Pictures
|